×
Zirkonyum diş

MONOLİTİK ZİRKONYA (ZİRKONYUM) DİŞ DENİR?

 

Diş hekimliği pratiğinde uzun yıllardır kullanılmakta olan metal altyapılı porselen restorasyonlar hem uzun ömürlü olması hem de dayanıklı olması sebebiyle nispeten estetik olarak daha az tatmin edici olmaları rağmen uzun yıllarca tercih edilmiştir ,edilmeyede devam etmektedir.

Fakat diş hekimliğinde genişleyen seramik çeşitleri ve alternatifleri CAD/CAM laboratuvarlarının günlük rutinimize girmesiyle beraber işlenebilirliği artan üstün mekanik özellikleri ve kuvvetli basma dayanımlarıyla MONOLİTİK ZİRKONYA metal destekli porselenler için güçlü bir alternatif olarak hayatımıza girmiştir.

 

MONOLİTİK ZİRKONYA küçük azı ve özellikle çiğnemenin %60ından fazlasının gerçekleştiği büyük azı dişlerde, diş sıkma alışkanlığı olan hastalarda kullanılabilecek ideal bir full seramik restorasyondur. Işık geçirmeyen yapısı sayesinde altyapı materyali olarak da kullanılabilmekte olup implant üstü protezler için de metal destekli porselenlere kıyasla güçlü bir alternatiftir.

 

PEKİ MONOLİTİK ZİRKONYA IŞIK GEÇİRMEYEN YAPISIYLA NASIL ÖN DİŞLERDE ESTETİK RESTORASYONLAR İÇİN KULLANILIR?

 

MONOLİTİK ZİRKONYA ideal bir altyapı materyali olarak üstüne cam seramik eklenmesiyle ışık geçirgenliği ve estetik özellikleri artırılarak ön bölge dişler için de rahatlıkla kullanılır.

 

Ayrıca yine kliniğimizde bulunan CAD/CAM çözümleriyle farklı cam seramiklerin eklenmesiyle elde edilen özel zirkonya bloklarla da istenilen estetik sonuçlar sağlamlıktan ödün vermeden üretilmektedir.