×
Invisalign - şeffaf plak tedavisi
Invisalign - şeffaf plak tedavisi nedir?

Ortodontik tedavilerde gelinen son teknolojilerden birisidir. Invisalign, laboratuarda size özel hazırlanmış şeffaf plaklar ile dişlerinizi düzeltmek için uygulanan telsiz ortodontik tedavi yöntemidir. Invisalign’ın en önemli tercih edilme nedeni, dişlerinizin çapraşıklığını düzeltirken ortodontik tedavi gördüğünüzün belli olmamasıdır.

Tedavi sonunda dişlerimin nasıl olacağını belirleyebilir miyim?

Hasta ve hekim tedavi sonunda dişlerin nasıl olacağını üç boyutlu modellerde görerek üretim onayı verirler. Böylece size özel gülümseme tasarımını hekimizle beraber yapabilirsiniz. Tedavi sonunda istemediğiniz bir sonuçla veya süprizle karşılaşmaz ve hayal kırıklığına uğramazsınız.

Diş teli olmadan dişler nasıl düzeliyor?

Dişlerinizin hareket etmesi istenen şekle göre seri invisalign plakları üretilir. Her plak 0,5 mm düzeltilmiştir ve bu düzelen plağı dişlerinize geçirdiğinizde dişler de bu plağın içine girmeye zorlanarak dişlerin hareketi sağlanır ve böylece dişler her plak değişiminde biraz daha hareket eder. 15 günde bir diğer plağa geçilir.

En büyük avantajı nedir?

Şeffaf plaklar ile tedavi geleneksel braketleme yöntemlerine göre daha konforludur, ağız içinde herhangi bir tel veya metal parçası olmadığı için batma ve yara oluşumu olmaz, tedavi geleneksel tel tedavisine göre daha ağrısızdır. Konuşmaya olumsuz bir etkisi yoktur, sunumlarda toplantılarda çıkartmaya gerek kalmaz.Ne sıklıkta kontrollerim olacak?

Kontrolleriniz 2-3 ayda bir olacaktır. Şeffaf plaklar 15 günde bir değiştirilir. Örneğin tedaviniz için 20 plak üretilmiş ise tedaviniz 10 aylık bir süreye denk gelecektir. Kontrol seansları geleneksel tedavi yöntemlerine göre daha azdır, böylece yurt dışından gelen hastalar için büyük avantaj oluşturmaktadır.

Tüm yaş grupları için uygulanabilen bir ortodontik tedavidir. Tabi ki yine de tedaviyi uygulamak için uygun olup olmadığınıza, doktorun yapacağı muayene sonunda kesin olarak karar verilebilmektedir. Bu yöntemle orta veya hafif diş çapraşıklıkları tedavi edilebildiği gibi, diş çekimi gerektiren daha zor tedavilerde yapılabilmektedir. 

İnvisalıgn tedavisi özellikle erişkin hastalara uygun bir tedavi sanılsa da aslında 13-14 yaş aralığında da uygulanabilmektedir. Çocuğunuzun bütün süt dişleri düşmüş ve en azından 2. büyük azı dişlerinin kısmi olarak sürmüş olması gerekmektedir.

Dişlerin hareket ettirilebilmesi için şeffaf plaklar tarafından bir kuvvet uygulanır ve bu yüzden plaklar ilk takıldığında bir baskı hissi olabilir ancak dişleriniz bu baskıya kısa bir süre sonra alışacaktır.

Şeffaf plakların gün içerisinde ortalama 20 saat takılması gerekir; sadece yemek yerken çıkartılması önerilmektedir. Onun dışındaki acil ve önemli durumlar için plakları çıkardığınız süre 1 saati geçmemelidir.

İlk  1-2 günlük alışma sürecini atlattıktan sonra konuşurken bir sıkıntı yaşanmaz. Ancak topluluk karşısında ya da bir toplantı sırasında çok uzun süre konuşmak gerekli ise 1-2 saatle sınırlı kalmak suretiyle invisalign plaklarınızı çıkarabilirsiniz.

Invisalign plaklarınızı her sabah ve her akşam ılık suyun altında diş fırçası ile nazikçe ve sıvınsabın kullanarak temizleyebilirsiniz. Ayrıca tedavi başlarken size verilen kit içindeki temizleme tabletlerini de kullanabilirsiniz.

Belli bir süreden sonra sigara içmeyen bir kişiye göre plaklar da  sararma olabilir. Ancak plaklar 15 günde bir yenisiyle değiştirileceği için bu sararma sizi çok etkilemez. Sigara içmek sağlığa zararlıdır. Sağlığınız için sigara içmemenizi önemle hatırlatırız.

Invisalign tedavi süresi kişiye ve tedavi planlamasına göre değişmekle birlikte hareket istenmeyen bölgeye kuvvet uygulanmadığı zaman normal ortodontik tedavi süresine göre daha kısa olabilir. Bu teknoloji özellikle hafif ve orta şiddetteki çapraşıklıklarda kullanıldığı zaman invisalign tedavi süresi daha kısa olabilmektedir.