×
E-max diş

E.MAX nedir?

 

Diş hekimliğinde son 20 yılda ortaya çıkan dental seramikler artan estetik beklentiler minimal invaziv çalışma gereklilikleri estetik dayanıklıkları açısından metal destekli porselen restorasyonların yerini almaktadır. Bu gelişmeler arasındaki en önemlisi hem yüksek mekanik özellikleri hem de tatmin edici estetik sonuçlara sahip olmalarıyla cam seramiklerdir. Lityum disilikatla güçlendirilmiş IPS E.MAX (Ivocclar,Vivadent) bu seramiklerin başında yer alır. 2 formda üretilen IPS.E.MAX bloklar özellikle bizim kliniğimizde de kullandığımız dijital iş akışı ve ölçü prosedürleri ortadan kaldıran CAD/CAM bloklarıyla estetik ve fonksiyonel beklentileri karşılayan en önemli restorasyon materyallerinden  biridir.

 

IPS.E.MAX bloklarla laminate veneerler, inley, onley, full kontur kronlar, 3/4 kronlar, hibrit kronlar, hibrit abutmentler ve terminal dişin 2 premolar olduğu 3 üyeli restorasyonlar yapılabilir.

 

E.MAX restorasyonlar hassas kesim teknikleri, incelikli laboratuvar çalışması gerektiren oldukça estetik materyallardir. Renk geçişlerinin sağlandığı, renklenme diş dokusunun kaybı gibi durumlarda doğal dişe en yakın estetik görüntüyü bize veren restorasyon tipidir.

 

Kliniğimizde full dijital iş akışı sayesinde hiç geleneksel ölçü yöntemlerine gerek olmadan CAD/CAM sistemleriyle tasarım ve üretimi yapılmaktadır.

 

PEKİ MONOLİTİK ZİRKONYA( ZİRKONYUM) mı IPS.E.MAX mi?

 

IPS.E.MAX lityum disilikatla güçlendirilmiş cam seramikler olup, monolitik zirkonya dediğimiz halk arasında zirkonyum olarak bildiğimiz restorasyonlar ise itriyum-tetragonal zirkonya polikristal seramiklerdir.

 

Monolitik zirkonya (ZİRKONYUM) diş sıkma alışkanlığı olan, yetersiz okluzal mesafe,daha öncesinde metal destekli porselen kullanmış hastaların protezlerinin yenilendiği durumlarda tercih edilir.

 

IPS.E.MAX’lerden daha güçlü basma ve çiğneme kuvvetlerine direnç gösterir.

Estetik olarak metal destekli porselen restorasyonlardan oldukça üstte olup, içinde cam seramik bulunmadığı için IPS.E.MAX’ler gibi ışık geçirgen değildir.

 

Oldukça tatmin edici estetik sonuçları vardır. Kliniğimizde full dijital iş akışı sayesinde CAD/CAM sistemleriyle tasarım ve üretimi yapılmaktadır.