×
Bonding

Bonding nedir?

Bonding gülüş tasarımında en çok kullanılan yöntemlerden birisidir. Minimal dokunuşlarla dişler arasındaki boşlukların, kırıkların ve çapraşıklıkların düzenlenmesinde kullanılan estetik bir diş tedavisidir. Bonding nasıl yapılır?

*Bonding yapılmadan önce diş yüzeyleri temizlenir.

*Tutuculuğun sağlanması için diş gözle görülemeyecek derece pürüzlendirilir.

*Bonding=Dolgu yapıştırıcısı uygulanır. Mavi ışık ile bond sabitlenir.

*Kompozit dolgu ile dişe yeni estetik görünümü verilir.

*Cilalama ve parlatma işlemleri yapılır.

Bonding tedavisi diş başına ortalama 45 dk gibi bir sürede tamamlanır. Tek seansta 6 dişe kadar işlem yapılabilir. Bonding uygulanan hastalar 7-10 gün sonra kontrol seansına çağırılır son kontroller yapılır. Tedaviyi takip amaçlı yıllık kontroller tavsiye edilir.

Bonding fiyatları uygulanan diş adetine ve işlem yapılacak dişteki çapraşıklığa ve boşluk adedine göre değişiklik gösterebilmektedir.

Bonding işleminde diş yüzeyinin bondinge hazırlanması için hafif pürüzlendirmeler yapılır. Diş yüzeyinde yapılan bu değişiklikler çoğu zaman gözle görülemeyecek düzeydedir. Bu açıdan estetik/koruyucu diş hekimliğinin en popüler tedavi seçeneklerinden birisidir.

Estetik diş tedavi seçenekleri arasında uygulanabilecek en koruyucu yaklaşımlardan birisi olan bonding işlemini dişte oluşabilecek yan etkilerin minimalize edildiği bir estetik tedavi yaklaşımıdır.

Tek seansta yapılabilen bir gülüş tasarımı seçeneğidir. Diş yüzeyinde minimal değişiklere sebep olduğundan oldukça koruyucu bir işlemdir. Diş hekimliğinde yapıştırıcı teknolojilerinin gelişmesiyle gülüş tasarımında en çok kullanılan yöntemlerden birisi olmuştur.

Bonding yapılan bölgenin, diğer dişlerimizi de kırabilecek gıda ve cisimlerce zorlamaması gerekmektedir. Bonding uygulanan dişlerin bakımı doğal dişlerimizin bakımı gibidir; günlük 2 kez fırçalama ve diş ipi uygulaması tavsiye edilmektedir.

Bonding işlemi gören dişlerinin boyutları artırılmış ise ön dişlerle aşırı ısırma koparma davranışlarından özenle kaçınılması bonding tedavisinin ömrünü uzatıcaktır.

Bonding işlemi sonrası düzenli kontollere gelindiği ve gerekli bakımın hastalar tarafından gösterildiği sürece uzun yıllar hizmet edebilecek estetik diş tedavisi seçeneğidir.