×
Porselen lamina diş

Laminate veneer (yaprak porselen ) nedir?

 

Laminte veneerler (yaprak porselen) özel tekniklerle hazırlanan ve diş dokusundan minimum madde kaybıyla maksimum estetik hedeflenen bir protez türüdür.

 

Laminete veneerler(yaprak porselen), en hoş estetik etkiyi elde etmek ve hastalar için tedavi seçeneklerini genişletmek için geliştirilmiştir.

 

Aşınma,erozyon,renklenme, daha önce kanal tedavisi yapılmış ve canlılıklarını kaybetmiş dişlerde meydana gelen grileşme, büyük ve düzensiz dolgular, sistemik hastalıklar (amelogenezis imperfekta),dişler arasında boşluk(diastema) varlığında hastanın gülüşünü doğala en yakın şekilde iyileştirmek için laminate veneeler kullanılabilir.

 

Porselen veneerler, sağlamlıkları, uzun ömürleri, konservatif yapıları, biyouyumlulukları ve estetikleri nedeniyle elde ettikleri uzun süreli sağkalım oranları göz öne alındığında ön bölge dişler için en uygun protetik restorasyonlardır.

 

Preparasyon aşamasında hekimin uygun gördüğü şekliyle önce bir mock-up( maket) hazırlanır. Bu maket tedavi sonunda dişlerin olması gereken en son halinin bir göstergesidir.

Bu hazırlanan maket hekime rehberlik ederek gerekli kesimlerin diş üstünde düzenlenmesine imkan verir.

 

Sonrasında gerek geleneksel gerek dijital ölçü teknikleriyle ölçü alınır ve iş laboratuvar ortamına aktarılır. Burada renk, tasarım belirlendikten sonra CAD/CAM cihazlarla iş hazırlanır.

 

Frezeleme işlemi bittikten sonra restorasyonlar ağızda prova edilir ve daha sonrasında özel bir protokolle dişler yapıştırılır.

 

LAMİNATE VENEERLER NE ZAMAN YAPILMAZ?

 

Hastanın mine diş dokusu tamamen kaldırılmışsa,

Daha öncesinde full kron bir restorasyona sahipse

Diş sıkma, gıcırdatma alışkanlığı varsa

Örtülü kapanış( üst dişlerin alt dişleri fazlasıyla örttüğü) olan hastalarda

Dişleri başa baş kapandığı durumlarda laminete veneer yapılması önerilmez.

 

Bu durumlar için hastaya monolitik zirkon yada full seramik restorasyonlar planlanabilir.

Bazı durumlarda dişten hiç aşındırma yapmaya gerek olmamakla birlikte ortalama 0,5-1mm kadar hazırlık yapılabilir.

İlk randevuda gülüş tasarımı yapılır hastanın onayı alınır. Yapılacak işlemin durumuna göre 4-7 gün içerisinde işlem tamamlanır.

Porselen lamina dişe yapıştırdıktan sonra oldukça güçlü restorasyonlardır. Aşırı yükleme yapılmadığı sürece kırılması veya düşmesi beklenmez.

Dişi koruyan, sağlam ve estetik özellikleri yüksek bir tedavidir.