×
Tam protez - total protez
Protez diş nedir?

Ağızda çeşitli sebeplerle ( çürük, dişeti hastalığı vb. ) dişlerin kaybedilmesi sonucu bozulmuş olan estetik ve çiğneme fonksiyonunun biouyumlu materyallerle yerine koyma işlemine protez denir. Ayrıca diş kaybı olmaksızın tamamen estetik amaçlı da yapılabilmektedir.

Protez dişin amacı nedir?

Protezde, hastanın kaybolan fonksiyonları tekrar kazandırılmaya çalışılırken, aynı zamanda bozulan konuşmasının da düzeltilmesi ve estetik görünümün de daha iyi olması amaçlanmaktadır. Bu uygulamalarla büyük oranda kaybedilen ağız sağlığı düzeltilirken toplum içinde eksik ya da harap olmuş dişlerle yaşamak zorunda kalan bireylerin psikolojik açıdan da desteklenmesi sağlanır. Çünkü dişlerinde estetik problemi olan bireylerin konuşma ve gülme gibi fonksiyonları da bu bozukluktan etkilenirler. Bu da fonksiyonel bozuklukların yanı sıra, insanlarda kendine güven duygusunun zedelenmesine neden olabilir. Bu kişilere yapılan çeşitli protezlerin yaşam kalitesinin yükseltilmesini sağladığı bir gerçektir.

Total (tam diş) protezi nedir?

Tam diş protezler çürük, travma, kemik erimesi gibi sebeplerle tüm tüm dişlerin kaybedildiği durumlarda alt ve üst çeneye dokudan destek alarak oturan hareketli protezlerdir. Ancak günümüzde gelişen teknoloji sayesinde tam dişsiz ağızlarda implantlar vasıtasıyla da hareketli veya sabit protezler yapılmaktadır.

Protezlerin temizliği nasıl yapılmalıdır?

İster sabit ister hareketli olsun protez temizliğindeki ilk seçenek fırça ve macunla yapılan mekanik temizliktir. Hareketli protezlerin temizlenmesi bir takım temizleme ajanları ve malzemeleri ile de yapılmaktadır. Su içerisine konan efervesan tablet vasıtasıyla (çok sık olmamak kaydıyla) protezler temizlenmektedir. Bunun yanında bölümlü hareketli protezler ağızdan çıkarılıp, ağızdaki mevcut dişler temizlendikten sonra protez de temizlenip yerine takılabilir.

Ayrıca arayüz fırçaları, diş ipleri gibi ürünlerle sabit yapılmış olan kaplamaların altlarında kalan diş eti bölümleri de hekimin gösterdiği ve tavsiye ettiği şekilde temizlenmelidir. Protezlerin temizliğine dikkat edilmesi ağızdaki mevcut dişlerin sağlığı ve protez kullanım süresinin uzatılması açısından önemlidir.