×
Tam protez - total protez

PROTEZLER

 

 

TAM( TOTAL) PROTEZLER

 

Üst çene ya da alt çenede  tüm dental arkı içeren hareketli dental protezlere tam (TOTAL) protezler adı verilir .Tüm dişlerin kaybıyla hastada konuşma, çiğneme, estetik ve yutkunma açısından çok ciddi problemler meydana gelir.

Tam protezler hasta dişlerin kaybıyla oluşacak doku desteği hızlı bir şekilde sağlar ve estetik açıdan kabul edilebilir sonuçlar verir.

Fonksiyon açısından bakıldığında kemik kaybının fazla olduğu ve protez destek alanın sadece yumuşak doku olduğu durumlarda çiğneme fonksiyonların tatmin edici bir şekilde geri kazanımı zaman almaktadır. Bu durum tamamen hastaya göre değişkenlik göstermektedir.

 

Total dişsiz hastalar için yapılan tam protezler daha uygun fiyatlı protez türü olup kliniğimizde en uygun şekilde uygulanmaktadır.

 

 

PARSİYEL (HAREKETLİ BÖLÜMLÜ) PROTEZLER

 

Üst çene yada alt çenede bir veya birden fazla dişin eksikliğinde yapılan geleneksel takıp çıkarmalı protezlere PARSİYEL  (hareketli bölümlü) protezler denir.

Parsiyel protezler hastanın konuşma ve çiğneme fonksiyonlarını geri kazandırır. Dişsiz boşluğa komşu dişlerin devrilmesini önler.

Fazla diş kayıtlarında özellikle üst çenede dudak desteği sağlayarak ve yumuşak doku eksikliğini giderebilir.

Destek diş hazırlığı minimumdur.

Estetik açıdan bakıldığında gülümse alanın içinde kalan dişlere kroşelerin gelmesi durumunda ağızda metal kancalar gözükebilir.

Ekonomik bir protez türü olup kliniğimizde rahatlıkla uygulanabilmektedir.

 

İMPLANT ÜSTÜ HAREKETLİ PROTEZLER

 

Halk arasında çıt çıtlı protez olarak bilinen implant üstü hareketli protezler alt çenede 2 implant ve üzerine,üst çenede 4 implant üzerine yapılan takıp çıkarmalı  bir protez türüdür.

 

Bu protez tipi geleneksel tam protezlere kıyasla hastalara konfor ve rahatlık sağlar. Protezin yerinde çıkmasını önler ve geleneksel protezlerde en çok şikayet edilen çiğneme, konuşma veya öksürme sırasında ağızdan çıkma şikayetlerini büyük ölçüde önler.

Dudak desteğini sağlar, hasta görünümünü gençleştirir.

İmplant maliyeti olması ve özel bir protez gerektirdiğinden geleneksel protezlere oranla biraz daha maliyetli olup konfor açısından bakıldığında total protezlerden çok çok daha üsttedir.

 

Kliniğimizde uzman hekimler tarafından rahatlıkla uygulanmaktadır.