×
Kompozit lamina - Estetik dolgu

ANTERİOR ESTETİK DOLGU -KOMPOZİT LAMİNA NEDİR?

 

Diş renklenmelerinde, diestama kapamada veya sadece diş minesi ve dentini içeren komplike olmayan travmaya bağlı kırıklarda direct kompozit dolgularla  yapılan restorasyonlara kompozit lamina denir.

 Kompozit laminalar yaprak veneer gibi laboratuvar aşaması gerektirmeyen tek seansta yapılan dental restorasyonlardır. Hızlı ve etkili bir tedavi olmalarına karşı kompozitin yapısına bağlı olarak zamanla renklenme meydana gelir.. Porselen  laminalar gibi yapısal bütünlükleri yoktur ve kırılma dayanımları da yaprak laminalara göre düşüktür.


Kompozit lamina işlemi ortalama diş başına 30dk-60dk arasında sürer. Bir seansta 6 dişe kadar uygualama yapılabilir. İşlemden 7-10 gün sonra son kontroller için randevu verilir.

Kompozit lamina yapılacak diş ve boşluk sayısında, çapraşıklığın şiddetine göre fiyatlandırılır.

Kompozit lamina işlemi sırasında diş yüzeyinde sadece ortalama 0.2-0.3 mm pürüzlendirmeler yapılır.

Gülüş tasarımı tedavisi seçenekleri arasında en koruyucu yaklaşımlardan birisidir. Diş yüzeyinde minimal değişiklikler yapılarak uygulanır. Çoğu zaman tek seansta yapılabilen bir tedavidir.

Kendi dişlerimizde olduğu gibi dişlerin kırılmasına neden olabilecek sert gıda ve cisimlerle ısırma yapılmamalıdır. Günlük olarak 2 kez diş fırçalama ve diş ipi kullanımına devam edilmelidir. Zamanla renklenmesinin önüne geçebilmek için yıllık kontroller aksatılmamalıdır.