tel
Blog
Hassas dişler için 4 altın kural
Hassas dişler için 4 altın kural

Isı, tatlı ya da ekşiye karşı gelişen diş duyarlılığının en yaygın sebebi korunmasız dentin dokusudur. Diş minelerinin hemen altında bulunan ve mikroskopik tünelleri (tübül) barındıran sert dokular olan dentinler, diş çürümesi, diş eti çekilmesi, yemek ya da diş fırçası aşındırması yüzünden korunmasız bir hale gelebilir. Sebebi ne olursa olsun, korunmasız bölgeler diş hassasiyetine yol açarlar.

Dişlerinizde duyarlılık geliştiyse öncelikle sebebini öğrenmek için diş doktorunuza görünün. Duyarlılığınız basit bir diş minesi aşınması ya da diş eti çekilmesi sonucu oluşmuşsa aşağıdaki 4 altın kuralı uygulayın

1️⃣️ Hassasiyeti azaltan diş macunlarını kullanın

Yatmadan önce diş macununuzdan biraz parmağınıza ya da küçük bir pamuklu beze sürün ve duyarlı noktalara yaymayı deneyin. Fırçalarken diş fırçanızı ıslatmayın, diş macununun tükürüğünüzle köpürmesini sağlayın. Tükürün, ancak durulamayın. Birkaç hafta içinde dişlerinizdeki hassasiyetin azaldığını hissedeceksiniz.

2️⃣️ Florür içeren ağız gargaralarını deneyin

Reçetesiz satılan ve her eczanede ya da markette bulabileceğiniz florür içeren ağız çalkalama suları, özellikle çürük sorunları yaşayan kişilerde hassasiyeti azaltmaya yardımcı olabilir. Bu çalkalayıcıları günde bir – iki defa kullanın; ağzınızın içinde gezdirin, yaklaşık 1 dakika boyunca ve daha sonra tükürün, üzerine de en az 30 dakika her hangibir şey yiyip içmeyin.

3️⃣️ Dişlerinizi temiz tutun

Dişlerinizi günde en az iki defa ikişer dakika fırçalayarak her gün plaklara karşı savaş açabilirsiniz. Bunun yanı sıra dişlerinizi günde en az bir defa diş ipi ile temizlemeyi de unutmayın.

4️⃣️ Yumuşak bir diş fırçası kullanın

İnsanlar diş hassasiyetine çoğunlukla koruyucu diş minelerine zarar vererek, dişlerini çok sert fırçalayarak ya da sert diş fırçaları kullanarak yol açar. Diş eti çekildiği zaman korunmasız dentin, diş fırçası aşındırmasına karşı daha kırılgan bir hal alır. Bu nedenle yumuşak diş fırçasını kullanın ve dişlerinizi fırçalarken çok küçük bir baskı uygulayın
 Diğer Yazılar
© ÖZEL UZDENT AĞIZ VE DİŞ SAĞLIĞI MERKEZİ 2015 - 2017 Tüm hakları saklıdır.
web tasarım MEDYATÖR